January 21, 2020

مودم روتر VDSL۲ دی‌لینک DSL-G۲۴۵۲DG

مودم روتر

امروزه، ما فقط از اینترنت استفاده نمی کنیم، بلکه ما به آن تکیه کردیم. هنگامی که سرعت اینترنت کم است یا اصلا قطع شده، کل روز شما می تواند خراب شود. کلید برقراری ارتباطات کامپیوتری خوب ،به ویژه نوع راه دور آن ، مودم است. دی لینک (D-Link) شرکتی چند ملیتی است که مقر اصلی آن در شهر تایپه کشور تایوان قرار دارد و در زمینه تولید تجهیزات شبکه و مخابرات فعالیت می کند. مودم روتر VDSL۲ دی‌لینک DSL-G۲۴۵۲DG در سال 2018 توسط این کمپانی معرفی شد.

از نیمه‌های سال ۲۰۱۸ هم این مودم روتر ADSL/VDSL وارد بازار ایران شد و کم‌کم در حال جلب توجه کاربران و شناخته شدن در بازار است. محصول DSL-G۲۴۵۲DG یک مودم روتر ADSL۲+/VDSL۲ با وای‌فای AC۱۲۰۰ است.غالب مودم روترهای ADSL/VDSL دی‌لینک از وای‌فای دوبانده AC۸۷۰ پشتیبانی می‌کنند ولی AC۱۲۰۰ مزیت بزرگی دارد چون سرعت فرکانس ۵ گیگاهرتز را به مرز ۸۶۷ مگابیت می‌رساند و از سوی دیگر سرعت فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز به مرز ۳۰۰ مگابیت می‌رسد. این سرعت‌ها برای کاربران خانگی و حتی کاربران کسب‌وکارهای کوچک و استارتاپی غنیمت بزرگی است.

همچنین این مودم روتر از اینترنت +ADSL۲ (استاندارد ITU G۹۹۲.۲/۳/۵) و VDSL۲ (استاندارد ITU G۹۹۳.۲/۳/۵) پشتیبانی می‌کند. یعنی روی یک اتصال ADSL از حداکثر سرعت دانلود ۲۴ مگابیت (هنوز در ایران چنین سرعتی ارایه نشده است) و روی اتصال VDSL از حداکثر سرعت دانلود ۲۰۰ مگابیت (باز هم در ایران برای کاربران خانگی در دسترس نیست) پشتیبانی می‌کند.

تضمین کیفیت و سرعت وای‌فای این مودم، دو آنتن خارجی های گین جداشدنی و بلند هستند. آنتن‌هایی که بلندتر از حد استاندارد ساخته می‌شوند؛ علاوه بر اینکه می‌توانند در تمام جهت‌ها ارسال و دریافت سیگنال داشته باشند؛ قدرت گیرندگی و فرستندگی بالاتری هم خواهند داشت.

فراوانی درگاه‌ها و امکانات ارتباطی

از چپ به راست شاهد یک درگاه RJ۱۱ برای اتصال خط تلفن و استفاده از اینترنت DSL هستیم. یک درگاه WAN گیگابیتی و بعد چهار درگاه LAN گیگابیتی مشاهده می‌شود.

پس از درگاه‌های زرد رنگ اترنت، یک درگاه USB ۲.۰ برای اشتراک‌گذاری اطلاعات یا اتصال پرینتر دیده می‌شود و دو درگاه RJ۱۱ دیگر برای VoIP یا اتصال فکس تعبیه شده است. سوکت پاور، کلید روشن/خاموش هم در همین ردیف قرار دارند.

در بخش بالایی پنل پشتی هم کلیدهای WPS و روشن/خاموش وای‌فای دیده می‌شود. زیر این دو کلید، کلید تو رفتته ریست طراحی شده است. در کنار سمت راست مودم روتر هم یک درگاه USB ۳.۰ دیگر می‌بینیم.

در پنل جلویی تا دلتان بخواهد چراغ LED سبزرنگ نصب شده است تا وضعیت شبکه وای‌فای روی هر فرکانس، وضعیت هر درگاه ارتباطی و کلیدها نشان داده شود.

طراحی چندکاربرده

مودم روتر DSL-G۲۴۵۲DG طراحی جالبی نیز دارد. می‌توانید این مودم را به حالت نشسته (افقی) یا عمودی (ایستاده) استفاده کنید. ابزارهایی مانند فایروال توکار، به‌روزرسانی خودکار فریم‌ویر، QoS، تعریف VLAN و قابلیت‌های معمول دیگر را نیز دارد.

در بحش قابلیت‌های امنیتی از WPA۳ پشتیبانی نمی‌کند. به این دلیل که در زمان عرضه این مودم هنوز استاندارد WPA۳ نصویب و برای استفاده عمومی ابلاغ نشده بود. شاید در به‌روزرسانی‌های فریم‌ویر شاهد افزوده شده WPA۳ باشیم ولی از WPA۲ به طور کامل پشتیبانی می‌کند تا امنیت کاربران روی وای‌فای سطح قابل قبولی داشته باشد.

در حقیقت، دی‌لینک این مودم روتر را برای کسب‌وکارها عرضه کرده است ولی هیچ مانعی ندارد کاربران خانگی هم سراغ‌اش بروند و از ویژگی‌های جذاب آن به همراه وای‌فای دو بانده پرسرعت سود ببرند.

انواع دیگر مودم ها را می توانید در فروشگاه بابانو مشاهده و خریداری کنید.

DLink

https://www.dlink.com/

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

ورزشی